9.-11.8. SAUL SM Turku

Suomen Aikuisurheiluliiton SAUL yleisurheilun SM-kilpailut Turku Paavo 
Nurmen stadion pe-su 9.-11.8. 2019,

Pohjalaistulokset:


M 90 kuula 3) Martti Mäkelä LaVe 7.25  kiekko 3) Mäkelä 15.10  paino 2) 
Mäkelä 9.47  moukari 3) Mäkelä 22.12  keihäs 3) Mäkelä 12.51 
M 85 5000 
m kävely 1) Tapio Ollikainen SoSi 40.39,71 
M 80 100 m +0,2  2) Timo 
Suvanto AlavU 17,10  3) Pär Granbacka IFDrott 18,29  200 m 1) Granbacka 
40,49 -0,7  400 m 2) Granbacka 1.37,29  korkeus 1) Aarne Haapala LaihLu 
1.12  seiväs 1) Haapala 2.00  kiekko 3) Aulis Savola LaVe 29.88  paino 
2) Savola 13.59  3) Haapala 13.36  moukari 1) Savola 35.67  5) Haapala 
29.70  keihäs 3) Savola 30.37 
M 75 200 m -1,2  5) Sten Haglund IFDrott 
33,03  400 m 1) Haglund 1.13,07  800 m 1) Haglund 3.04,37  1500 m 1) 
Haglund 6.36,15  300 m aj 1) Haglund 1.03,91  5000 m 1) Stig Haglund 
IFDrott 23.33,62  10000 m 1) Haglund 47.23,15 
M 70 400 m 4) Ahti 
Finning KuntoP (Alahärmä) 1.13,04  800 m 2) Finning 2.51,74  1500 m 1) 
Finning 6.07,19  paino 3) Ole Sundkvist IKFalken 16.70  4) Pekka Sivula 
EPUV 14.55  moukari 7) Sivula 35.54  5000 m kävely 1) Reijo Viianen 
JalJa 36.15,69 
M 65 200 m +0,2 6) Erkki Salo IK 31,63 (ae 31,61 -2,5)  

400 m 3) Salo 1.10,39  seiväs 2) Seppo Kivimäki VaVa 2.80  pituus 5) 
Jouko Nikula KuntoP (Mustasaari) 4.39 -0,2  kuula 2) Nikula 12.18  9) 
Tapani Leppälä KuntoP (Vaasa) 10.40  kiekko 1) Heikki Myllykangas EPUV 
41.88  3) Nikula 38.20  paino 4) Myllykangas 14.19  5) Nikula 13.67  
keihäs 7) Jarmo Rintala VaVa 34.76  5000 m kävely 2) Esko Hyyppä ViVe 
40.15,52 
M 60 100 m -0,2 8) Gerhard Stenroos IFDrott 14,42 (ae 14,29 

+0,9)  200 m -0,6  5) Stenroos 30,45  400 m 4) Stenroos 1.07,36  100 m 
aj +0,9  3) Stenroos 20,57  pituus 6) Stenroos 4.15 +0,4  kuula 2) Reino 
Korpelainen KuKu 10.87  kiekko 3) Korpelainen 36.44  6) Jouni Kultalahti 
EvijU 34.13  paino 1) Risto Katajamäki TöVe 16.80  2) Tuomo Jantunen 
EPUV 16.69  moukari 1) Risto Katajamäki TöVe 47.07 
M 55 5000 m 4) 
Stefan Storvall IFÅsarna 18.14,63  10000 m 7) Storvall 39.32,49  pituus 
3) Harri Yli-Huita LaihLu 4.90 +1,1  kiekko 6) Hannu Rintaniemi EPUV 
29.56  paino 2) Rintaniemi 13.69  3) Jukka Perälä KaKa 13.68  moukari 3) 
Rintaniemi 38.36  5) Perälä KaKa 37.53  keihäs 3) Tapio Leppälä JalJa 
47.30  8) Rintaniemi 34.13 
M 50 400 m 4) Kaj Sandell IKFalken 59,37  
5000 m 1) Fredrik Forsbacka IFDrott 18.03,52  kuula 7) Michael Jokiranta 
KasköIK 10.96 
M 45 800 m 4) Niklas Wikblom IFNykn 2.18,65  1500 m 2) 

Wikblom 4.48,03  5000 m 4) Wikblom 18.18,56  10000 m 2) Wikblom 38.12,36 
  kuula 2) Teemu Jutila VaVa 12.95  4) Juha Haapala IK 10.29  paino 3) 
Jutila 12.52  moukari 2) Jutila 39.10  keihäs 6) Jutila 45.43 
M 40 400 
m 4) Daniel Södergård IFDrott 59,26  5000 m 2) Christian Grannas IFVom 
16.38,88 
M 35 800 m 1) Juha Järvelä KuRy 2.07,43  1500 m 2) Järvelä 

4.24,50  400 m aj 3) Tommy Lahti IFFemman 1.52,18  paino 4) Lahti 9.07  
keihäs 4) Petri Lätti EPUV 50.42  M 30 100 m +0,3  1) Jonathan Åstrand 
IFKraft 10,92  kuula 1) Jussi Tukeva JalJa 15.58  kiekko 2) Tukeva 38.89 
  paino 1) Tukeva 14.26  moukari 1) Tukeva 40.88  keihäs 2) Tukeva 45.34  
N 80 kuula 1) Kerttu Kangasmäki LaihLu 5.98  kiekko 1) Kangasmäki 12.14  
paino 2) Kangasmäki 7.51  moukari 2) Kangasmäki 17.73  keihäs 1) 
Kangasmäki 12.02 
N 75 korkeus 1) Helinä Pihlaja EPUV 1.09  kuula 3) 

Pihlaja 8.19  kiekko 3) Pihlaja 14.59  paino 3) Pihlaja 10.39  moukari 
3) Pihlaja 24.40  keihäs 4) Pihlaja 16.70 
N 70 200 m+0,0  1) Helena 
Hietarinta KaKa 43,19  korkeus 1) Tuula Alho EPUV 1.06  kuula 1) Alho 
8.07  kiekko 4) Alho 18.31  keihäs 1) Alho 19.45 
N 55 kuula 2) Leila 
Hellström KasköIK 9.60  kiekko 1) Jaana Kivistö TeRi 34.26  4) Hellström 
22.08 
N 50 100 m +0,3 3) Kirsi Spoof-Tuomi JKU (Vaasa) 13,91 (ae 14,18 

-0,2)  800 m 4) Ritva Mäki-Mantila-Pasanen SSU 2.45,96  1500 m 4) 
Mäki-Mantila-Pasanen 5.35,85  10000 m 2) Mäki-Mantila-Pasanen 44.40,23  
pituus 2) Spoof-Tuomi 4.69 -0,7  3-loikka 1) Spoof-Tuomi 10.12 -1,2  
paino 2) Spoof-Tuomi 14.40 
N 40 100 m -1,1  10) Heidi Antila EPUV 15,28 

  10000 m 3) Pia Siltala LaihLu 44.16,43  kiekko 2) Piia Siikala EPUV 
31.69  paino 3) Sirpa Tarvainen KaWi 11.84  moukari 5) Tarvainen 32.84  
N 35 kuula 5) Cecilia Österlund IFNykn 9.48  -h.y-h